Czy kuzniewski.pl wniósł o ogłoszenie upadłości?

Oficjalne oświadczenie

1 sierpnia br., na stronie internetowej znanego sklepu komputerowego kuzniewski.pl ukazało się oświadczenie właściciela – Dariusza Kuźniewskiego. W oświadczeniu tym, właściciel jednego z najprężniej rozwijających się sklepów komputerowych w Polsce przeprasza za opóźnienia w realizacji zamówień i informuje o konieczności wszczęcia postępowania upadłościowego. W swoim oświadczeniu stwierdza, iż „[…] przepisy polskiego prawa nie pozostawiają mi wyboru. Jestem zmuszony do wszczęcia postępowania upadłościowego.”(o obowiązku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości pisaliśmy na naszym serwisie)

Jako powody podjętej decyzji Kuźniewski wskazuje „dramatyczną i niespodziewaną zapaść branży IT w Polsce”, „olbrzymie zatory płatnicze co utrudnia pozyskiwanie towaru” oraz „zaległości w stosunku do naszej firmy ze strony niektórych kontrahentów”

Właściciel przedsiębiorstwa wyraża nadzieję, że są to jedynie przejściowe trudności oraz zapewnia realizację zamówień oraz uspokaja wierzycieli twierdząc, iż „majątek firmy w pełni wystarcza na zaspokojenie wszystkich jej zobowiązań”. Oprócz strony internetowej kuzniewski.pl identyczne oświadczenie ukazało się na stronie gameragon.pl – sklepu należącego również do Dariusza Kuźniewskiego.

Jak informował portal purepc.pl, oddział we Wrocławiu został zamknięty już w lipcu, a oddział w Warszawie 28 lipca br. Sklepowy serwis czynił starania aby odesłać jak największą liczbę laptopów, nawet jeśli nie zostały one naprawione.

Kuzniewski.pl posiadał swoje oddziały w Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie. Zatrudniał ok. 80 pracowników. Według informacji dostępnych w Internecie – wszystkim zatrudnionym z dnia na dzień wręczono wypowiedzenia.

Obecnie w sklepie kuzniewski.pl zakupy możliwe są jedynie w formie przesyłki ”za pobraniem” z płatnością realizowaną u kuriera.

Czy wniosek o ogłoszenie upadłości kuzniewski.pl rzeczywiście wpłynął?

Kuźniewski informuje o utracie płynności finansowej przez przedsiębiorstwo i konieczności wszczęcia postępowania upadłościowego. Jednak według informacji, do których dotarł portal restrukturyzacja.pl, do XI Wydziału Gospodarczego do Spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych Sądu Rejonowego Poznań – Stare Miasto wniosek taki nie wpłynął (inf. na dzień 17 sierpnia 2017 r.).

Może być to spowodowane ilością dokumentacji która jest wymagana, gdy wnioskodawcą jest sam dłużnik – „kuzniewski.pl” (por. art. 23 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe; Dz.U.2016.2171 j.t.). Niewykluczone jest również, iż wniosek został złożony do sądu niewłaściwego i oczekuje na przekazanie do sądu właściwego. Taka sytuacja prowadziłaby do wydłużenie postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości.

 

Fot. Ruiwen Chua, lic. CC BY-SA 2.0

Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *