Spada liczba upadających firm (2017 r.)

Spada liczba upadających firm

Prezes Krajowego Rejestru Długów BIG SA (KRD), Adam Łącki, w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej, stwierdził, że spada liczba upadających firm w Polsce maleje. Od lipca 2016 r. do końca czerwca 2017 r. ogłoszono upadłość ponad 560 firm. Liczba wydaje się być spora, natomiast w zestawieniu z latami ubiegłymi, gdy rocznie upadało 700 lub też 800 firm odnotować można trend spadkowy.

KRD szacuje, że na pół roku przed ogłoszeniem bankructwa ponad 40 % (227) firm było notowanych w Rejestrze. Ich zobowiązania sięgały łącznie kwoty 28,2 mln zł. Trzy miesiące przed upadłością, wpis w Rejestrze Dłużników obejmował już co drugą firmę (tj. 266). Łączne zadłużenie przekroczyło 36 mln zł. Przyczyny spadku upadłości prezes KRD upatruje w dwóch czynnikach – zmianach jakie zaszły w prawie upadłościowym oraz dobrej kondycji polskiej gospodarki.

Gdzie i czym się zajmują?

W strukturze terytorialnej widoczny jest stosunek między liczbą podmiotów w poszczególnych województwach, a notowaniami dłużników w KRD. Najwięcej z nich zarejestrowano w województwie mazowieckim (46), śląskim (38), małopolskim (28) oraz dolnośląskim (26), najmniej – w województwie opolskim i świętokrzyskim (po trzech) oraz lubuskim (czterech).

W ujęciu sektorowym, z branży przemysłowej pochodzi 63 dłużników, z handlu hurtowego i detalicznego 60, a z budownictwa 54. Dziedziny te dominują w zestawieniu z całością i stanowią dwie trzecie liczby całkowitej firm których upadłość ogłoszono.

Prezes Rzetelnej Firmy – Mirosław Sędłak, która wspólnie z KRD i BIG opracowała omawiane statystyki, słusznie zauważył, że zjawiska jakie mają miejsce w jednej branży wpływają na inną, a nieuregulowane płatności, prowadzą do utraty zaufania i zatorów płatniczych, co w konsekwencji prowadzi do upadłości.

 

Fot. by frankieleon, lic. CC BY 2.0

Nia ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *