Spada liczba upadających firm (2017 r.)

Spada liczba upadających firm

Prezes Krajowego Rejestru Długów BIG SA (KRD), Adam Łącki, w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej, stwierdził, że spada liczba upadających firm w Polsce maleje. Od lipca 2016 r. do końca czerwca 2017 r. ogłoszono upadłość ponad 560 firm. Liczba wydaje się być spora, natomiast w zestawieniu z latami ubiegłymi, gdy rocznie upadało 700 lub też 800 firm odnotować można trend spadkowy.

KRD szacuje, że na pół roku przed ogłoszeniem bankructwa ponad 40 % (227) firm było notowanych w Rejestrze. Ich zobowiązania sięgały łącznie kwoty 28,2 mln zł. Trzy miesiące przed upadłością, wpis w Rejestrze Dłużników obejmował już co drugą firmę (tj. 266). Łączne zadłużenie przekroczyło 36 mln zł. Przyczyny spadku upadłości prezes KRD upatruje w dwóch czynnikach – zmianach jakie zaszły w prawie upadłościowym oraz dobrej kondycji polskiej gospodarki.

Gdzie i czym się zajmują?

W strukturze terytorialnej widoczny jest stosunek między liczbą podmiotów w poszczególnych województwach, a notowaniami dłużników w KRD. Najwięcej z nich zarejestrowano w województwie mazowieckim (46), śląskim (38), małopolskim (28) oraz dolnośląskim (26), najmniej – w województwie opolskim i świętokrzyskim (po trzech) oraz lubuskim (czterech).

W ujęciu sektorowym, z branży przemysłowej pochodzi 63 dłużników, z handlu hurtowego i detalicznego 60, a z budownictwa 54. Dziedziny te dominują w zestawieniu z całością i stanowią dwie trzecie liczby całkowitej firm których upadłość ogłoszono.

Prezes Rzetelnej Firmy – Mirosław Sędłak, która wspólnie z KRD i BIG opracowała omawiane statystyki, słusznie zauważył, że zjawiska jakie mają miejsce w jednej branży wpływają na inną, a nieuregulowane płatności, prowadzą do utraty zaufania i zatorów płatniczych, co w konsekwencji prowadzi do upadłości.

 

Fot. by frankieleon, lic. CC BY 2.0

Nia ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *