Upadłość Dolcan Plus S.A.

Sąd ogłosił upadłość Dolcan Plus S.A.

Dnia 30 czerwca 2017 roku Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie X Wydział Gospodarczy ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych, na wniosek syndyka SK Banku (z którego połowa udzielonych kredytów przeznaczona była dla spółek powiązanych z deweloperem) ogłosił upadłość Dolcan Plus S.A. W 2015 roku to właśnie Dolcan Plus przyczynił się do upadku SK Banku. Zarządzanie upadłą spółką sąd powierzył syndykowi Katarzynie Uszak.

Dolcan i SK Bank – wspólne losy

Upadłość Dolcanu i SK Banku jest powiązana ze sobą na wielu płaszczyznach. Dolcan wykreował sieć spółek, które nie należały do jego grupy. Spółki te prowadzone jednak były przez osoby lub firmy związane ze stołecznym deweloperem. SK Bank udzielał natomiast pożyczek omijając w ten sposób zakaz pożyczania, jednej grupie podmiotów powiązanych ze sobą, funduszy własnych w liczbie większej niż 25%. Udzielane kredyty (tzw. Kredyty balonowe) nie były spłacane lecz przedłużane, zamieniane i zwiększane co spowodowało wzrost skali kredytowania przy spadku poziomu „realnych” aktyw.

Jak podaje Puls Biznesu wysokość niespłaconych kredytów udzielonych nieformalnie dla „grupy” Dolcanu w dniu upadłości SK Banku przekroczyło 1,4 mld zł. Zabezpieczenia udzielano na nieruchomościach, których wartości rynkowe były zawyżone. Skala zadłużenia faktycznie robi wrażenie – hipoteki na nieruchomościach Dolcanu wynoszą 400 mln zł, a drugie tyle stanowi zadłużenie DP w stosunku do wierzycieli. Upadłość o jakiej zadecydował sąd wydaje się zatem uzasadniona.

 

Fot. Alex Kislow, lic. CC BY 2.0

Nia ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *